inwestowanie w startup

10 czerwca 2022

INWESTYCJE W STARTUP

Jak znaleźć inwestora?

Innowacje to jedna z gałęzi biznesu, która pociąga za sobą największy rozwój i często bardzo duże pieniądze. Inwestowanie w startup wymaga bardzo dokładnej analizy, ale także poświecenia czasu, nieco odwagi i dobrej intuicji. Do grona tego typu inicjatyw należą startupy, które najchętniej zakładane są przez młode osoby np. studentów. Często na początku tego typu biznes potrzebuje wsparcia.

Niezwykle cenni są w tym miejscu aniołowie biznesu, które często biorą startup pod swoje „skrzydła”. Pozyskanie finansowania nie jest jednak proste – w większości przypadków startupy to nowe projekty, na wczesnej fazie, a często wszystko, co nowe budzi pewien niepokój. Nic jednak straconego – jeśli masz dobry pomysł, spisany biznesplan, przygotowany pitch deck i dużo determinacji, to szybko mogą znaleźć się inwestorzy, którzy tak, jak Ty uwierzą w powodzenie Twoich planów. A kto najczęściej inwestuje w startupy i jak można to zrobić?

10

Jak zdefiniować startup?

Startup to przedsięwzięcie biznesowe, które nie ma jasno określonych zasad i granic działania. W swoim założeniu dąży do znalezienia takiego modelu biznesowego, który pozwoli mu na jak największy rozwój i czerpanie zysków założycielowi. Startupami były chociażby takie marki, jak Uber czy Netflix. Ryzykiem, jakie niesie ze sobą startup jest fakt, że może się on w rzeczywistości nie sprawdzić i nie przyjąć się na rynku. Odrzucenie przez potencjalnych klientów opracowanego pomysłu kończy się zwykle jego zamknięciem. Jeśli jednak się przyjmie w społeczeństwie, to bardzo często wiąże się z ogromną rozpoznawalnością i dużymi zarobkami. Szczególnie na początku w startup należy nieco zainwestować. Dopiero po pewnym czasie można natomiast spodziewać się zwrotu z inwestycji i osiągnięcia dużych zarobków. Zanim jednak to się stanie młodzi przedsiębiorcy często potrzebują wsparcia na „rozruch” firmy. Stąd też poszukiwanie inwestorów prywatnych, funduszy inwestycyjnych, sponsorów, aniołów biznesu, a także inkubatorów przedsiębiorczości, które będą w stanie zainwestować w nową firmę.

Inwestowanie w startup?

Jedną z instytucji, które chętnie inwestują w startupy są inkubatory przedsiębiorczości. To miejsca, które wspierają w rozwoju młode firmy. Robią to poprzez inwestycje finansowe, ale także wsparcie merytoryczne np. pomoc prawną czy finansową. Często udzielają także zaplecza do pracy. Takim inkubatorem przedsiębiorczości jest Fundacja Firma dla Każdego, która wspiera młodych przedsiębiorców w ich pierwszych krokach biznesowych. Fundacja pozwala na znaczną redukcję kosztów prowadzenia działalności. Ponadto umożliwia prowadzenie firmy pod swoją osobowością prawną i bez rejestracji. Próg wejścia w biznes staje się więc bardzo niski dla osób z pomysłami, ale bez dużych środków na start.

Innym rodzajem firm inwestujących w startupy są fundusze VC (venture capital). Są to pośrednicy, którzy łączą młodych przedsiębiorców z prywatnymi lub instytucjonalnymi inwestorami. Osoby te przekazują swoje środki VC, a one szukają nowoczesnych biznesów, najczęściej z sektorów nowych technologii, w które warto zainwestować. Pozyskanie inwestora z grupy VC jest jednak dość trudne i trwa zwykle od 3 do 12 miesięcy oraz składa się z kilku etapów. Aby uzyskać finansowanie niezbędne jest przedstawienie tzw. teasera inwestycyjnego lub pitch deck, czyli skróconej wersji biznesplanu skupiającego się na kluczowych elementach, które mają zainteresować potencjalnych inwestorów.

jak zdefiniowac start up

Kolejnym rodzajem firm inwestujących w startupy są fundusze PE (private equity). To podmioty, które inwestują w dane przedsięwzięcia, a następnie spodziewają się zysku podczas wychodzenia z inwestycji. W private equity niezbędnego finansowania dostarczają różnego rodzaju instytucje państwowe, finansowe, firmy oraz osoby indywidualne.

Jak więc widać możliwości finansowania startupów jest co najmniej kilka. Dostępne są także granty czy dofinansowania z sektora publicznego czy Unii Europejskiej. Najbardziej jednak bliskim rozwiązaniem dla przeciętnego „Kowalskiego” jest skorzystanie ze wsparcia inkubatora przedsiębiorczości, który zajmuje się nie tylko finansowaniem raczkującego biznesu, ale także jego kompleksowym wsparciem.

Gdzie szukać dofinansowania na start?

Miejsc, w których można pozyskać finansowanie jest co najmniej kilka. Warto w tym celu przejrzeć sieć, zapoznać się z możliwościami oferowanymi przez miasto, różne urzędy, ale także firmy prywatne. Warto korzystać ze wsparcia oraz doświadczenia przedsiębiorców, którzy otwarcie oferują swoją pomoc rozwijającym się firmom. Często firmy o już ugruntowanej pozycji na rynku szukają nowych rozwiązań dla swojego biznesu. Być może twój startup pomoże im w rozwoju, a korzyści ze współpracy okażą się obopólne. Ważne jest opracowanie dobrej strategii i planu biznesowego dla startupu, który można będzie przedstawić na spotkaniu z potencjalnymi inwestorami.

Przeczytaj również: Czym jest startup?