Dotacja na założenie firmy

24 marca 2023

DOTACJA NA ZAŁOŻENIE FIRMY – KTO I JAK MOŻE JĄ UZYSKAĆ?

Jak dostać dotację na założenie działalności gospodarczej? Gdzie można otrzymać finansowanie na prowadzenie działalności gospodarczej? Dotacja na własny biznes to spore wsparcie dla każdego, początkującego przedsiębiorcy. Na rynku są dostępne różne możliwości. To, która z dotacji będzie odpowiednia dla Ciebie, zależy w dużym stopniu od Twojej sytuacji na rynku pracy, natomiast korzystanie z inkubatora przedsiębiorczości dla większości osób jest opłacalne.

Jakie dotacje na założenie firmy z Urzędu Pracy?

Aby móc starać się o tego rodzaju dotację z Urzędu Pracy, musisz być zarejestrowany jako osoba bezrobotna.

Jeżeli urząd będzie miał odpowiednie środki finansowe, a Ty spełnisz warunki, to masz szansę na otrzymanie dotacji na założenie firmy. Jej wysokości nie może być większa niż 6-krotne, przeciętne wynagrodzenie.

Dotacja na założenie własnej firmy może przysługiwać:

  • osobie bezrobotnej;
  • opiekunowi osoby z niepełnosprawnością, który nigdzie nie pracuje i szuka zatrudnienia;
  • absolwentowi centrum integracji społecznej;
  • absolwentowi klubu integracji społecznej.

Co powinno się znaleźć we wniosku o dotację na otwarcie własnej działalności z urzędu pracy? Musisz w nim umieścić następujące dane:

  • wysokość dofinansowania, jakie chciałbyś otrzymać;
  • rodzaj działalności gospodarczej, jaką zamierzasz otworzyć;
  • kalkulację kosztów dotyczących podjęcia działalności gospodarczej, oraz źródła ich finansowania;
  • specyfikację planowanych wydatków (powinna być jak najbardziej szczegółowa);
  • proponowany sposób zabezpieczenia zwrotu otrzymanych środków.

O tego rodzaju dotację na założenie działalności nie możesz się ubiegać, jeżeli otrzymałeś już dotację lub prowadzisz działalność gospodarczą dłużej niż przez 12 miesięcy.

DOTACJE NA ZALOZENIE FIRMY

Pożyczki na start w biznesie – wsparcie na założenie firmy

Pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej udziela Bank Gospodarstwa Krajowego. Mowa tutaj o „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Maksymalna wysokość pożyczki to 20-krotność przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia. Obecnie jest to mniej więcej 100 tysięcy złotych. Oprocentowanie pożyczki to 0,01 proc. lub 0,03 proc. w skali roku. Dużą zaletą tego dofinansowania jest to, że nie musisz płacić prowizji za jego udzielenie oraz obsługę. Maksymalny czas na spłatę to aż 7 lat.

Wniosek o udzielenie tego rodzaju dotacji możesz złożyć, jeżeli:

  • studiujesz na ostatnim roku studiów pierwszego i drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich;
  • jesteś absolwentem szkół i uczelni wyższych poszukującym pracy, do czterech lat od ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego;
  • jesteś osobą   bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie, do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego;
  • jesteś opiekunem osób z niepełnosprawnością, czyli członkiem rodziny opiekującym się dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobą niepełnosprawną, niepobierającym świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku opiekuńczego.
dofinansowanie z unii europejskiej

Dofinansowania na własną działalność z Unii Europejskiej

Fundusze unijne finansują projekty, które pozwalają na otrzymanie dotacji na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Tego rodzaju dotacje na otwarcie firmy zazwyczaj są przeznaczone dla osób, które mają trudności w odnalezieniu się na obecnym rynku pracy lub są zagrożone wykluczeniem społecznym.

Bardzo często wysokość dotacji unijnej na rozpoczęcie własnego biznesu jest zależna od tego, ile masz lat. Inne kwoty są dla bardzo młodych osób przed 30-tką, a inne dla trochę starszych. Korzystanie z dotacji unijnych jest wyjątkowo wartościowe, ponieważ w ich ramach otrzymujesz nie tylko pieniądze.

Programy unijne zazwyczaj oferują również: opracowanie indywidualnej strategii działania, doradztwo zawodowe, bezpośrednią pomoc w znalezieniu pracy, wysokiej jakości szkolenia, czy staże i praktyki zawodowe. To wszystko powoduje, że o wiele łatwiej jest Ci rozpocząć własny biznes, a w późniejszym czasie utrzymać się na rynku.

To tylko kilka przykładów dofinansowań na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Pokazują one, że otrzymanie wsparcia wcale nie jest trudne. Wystarczy spełniać podstawowe warunki i wypełnić odpowiednie dokumenty.

pozyczki na start