polski ład

24 kwietnia 2022

POLSKI ŁAD – ZASADY DZIAŁANIA

Polski Ład – wady i zalety

Polski Ład to plan ogłoszony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, który miał naprawić polską gospodarkę. Założeniem było m. in. wprowadzenie potrzebnych zmian podatkowych po pandemii COVID-19. Rozprzestrzenienie się koronawirusa na cały świat spowodowało nie tylko problemy w służbie zdrowia, ale także w gospodarce

i krajowych finansach. Powodem tego były lockdown, zmienne nastroje konsumenckie, zamrożenia lub cięcia zarobków, redukcje miejsc pracy itp. Nasza rzeczywistość w trakcie pandemii znacznie się zmieniła. Aby pomóc przedsiębiorcom, klasie średniej, emerytom, najmniej zarabiającym i szczególnie dotkniętym kryzysem rząd opracował plany naprawcze. Należały do nich świadczenia postojowe, tarcza antykryzysowa czy właśnie ustawa Polski Ład, która wywołała wiele kontrowersji. A na czym ona polega i jakie niesie ze sobą wady i zalety dla przedsiębiorców?

Czym jest Polski Ład?

Polski Ład ma tak naprawdę zniwelować nierówności społeczne i objąć swoim zasięgiem około 18 mln Polaków. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2022 roku i od razu wzbudziła wiele kontrowersji. Niestety cały program spotkał się raczej z negatywnymi ocenami specjalistów. Zarzucano, że zapisy ustawy nie są do końca jasne, wprowadzają chaos, niekiedy nie ułatwiają, a wręcz utrudniają pewne sprawdzone rozwiązania. Głównym zarzutem był jednak pośpiech podczas jej wprowadzania i bardzo niska świadomość jej używania przez, np. księgowych. Obecnie ustawa funkcjonuje razem z wieloma poprawkami, więc rząd zapowiada jej kolejną reformę od 1 lipca.

Wśród zapisów Polskiego Ładu znalazły się m. in. takie zmiany:

  • podwyższenie kwoty wolnej od podatku,
               
  • zwolnienie emerytury do wysokości 2500 zł z podatku,
               
  • więcej środków przeznaczonych na służbę zdrowia,          
               
  • możliwość budowy bez pozwolenia domów, które mają nie więcej niż 70m2,
               
  • rozszerzenie ulgi dla klasy średniej także na przedsiębiorców, którzy rozliczają się wg skali podatkowej PIT.

Polski Ład objął więc wiele branż, w tym: podatki, zdrowie, inwestycje, rodzinę i dom, edukację, środowisko, rolnictwo oraz firmy.

Wady Polskiego Ładu dla przedsiębiorców

Zdecydowaną wadą wynikającą z Polskiego Ładu dla przedsiębiorców była konieczność wprowadzenia licznych zmian w księgowości. Wielu specjalistów prowadzących firmowe rozliczenia długo nie wiedziało, w jaki sposób rozliczyć należny podatek czy wysokość składki zdrowotnej. Przepisy były bardzo zawiłe, a krótki czas na przygotowanie się do ich wprowadzenia sprawił, że w wielu firmach panowało zamieszanie związane z rozliczeniami i naliczaniem pensji dla pracowników. Nawet niewielkie firmy musiały zmierzyć się na nowo z finansowymi zawiłościami.

Przedsiębiorcy prowadzący szczególnie jednoosobową działalność gospodarczą często musieli udać się do księgowych i nawiązać z nimi współpracę, aby móc rozliczyć się według nowych przepisów. Największym minusem ustawy były zmiany związane z określeniem wysokości składki zdrowotnej, która zamiast ryczałtu miała opierać się na dochodzie podatkowym przedsiębiorcy. Kryło się za tym zwiększenie podatków np. w przypadku podatku liniowego wynoszącego 19% doszło dodatkowe 4,9% obowiązkowej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podnoszenie podatków niestety w większości nie służy rozwijaniu się firm i zakładaniu nowych przez debiutujących przedsiębiorców.

Zalety dla osób prowadzących działalność

W ocenie specjalistów najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców wprowadzonym w ramach Polskiego Ładu jest znaczna liberalizacja estońskiego CIT-u. Te zasady opodatkowania pojawiły się w naszym systemie już w 2021 roku. Pomimo licznych zalet tego rozwiązania, w tym znacznego ułatwienia w rozliczeniach np. z US niewiele firm skorzystało z tego rozwiązania. Zmiany związane z Polskim Ładem znacznie uatrakcyjniły to rozwiązanie.

Wciąż jednak więcej jest zagadek niż odpowiedzi związanych z Polskim Ładem. Obecna sytuacja ekonomiczno-polityczna na świecie, jaką wywołała wojna w Ukrainie nie sprzyja inwestycjom, a wiele branż będzie odczuwało jej skutki. Nowelizacja ustawy Polski Ład ma pojawić się w lipcu br. Alternatywą dla przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność może być wsparcie inkubatora przedsiębiorczości, który bierze pod swoją opiekę nowo powstające firmy, co znacznie ułatwia kwestie podatkowe. Fundacja Firma dla Każdego pozwala na znaczne ograniczenie kosztów podczas zakładania i prowadzenia nowej firmy na rynku. Warto skorzystać z tego rozwiązania, aby posiadane środki móc przeznaczyć na własny rozwój w tym szkolenia i inwestycje, a znacznie ograniczyć podatki płynące do państwa.

Zobacz również: Jak może Ci pomóc inkubator przedsiębiorczości?