jak założyć firmę?

18 kwietnia 2022

JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ?

Jak założyć firmę?

Własna działalność to doskonały sposób na niezależność, osiągnięcie bardzo dobrych zarobków i spełnienie marzeń. Zanim jednak się do tego przystąpi warto mieć odpowiedni pomysł, nakreślić sobie plan działania i konsekwentnie go realizować. Dla wielu osób przeszkodą może wydawać się sam proces zakładania działalności gospodarczej.

Obecnie powstaje jednak coraz więcej ułatwień dla startujących przedsiębiorców, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie. Z pewnością przyda się pomoc bardziej doświadczonych osób np. uczestnictwo w warsztatach na temat własnej działalności, wzorowanie się na osobach posiadających firmę, a także nawiązanie kontaktu z różnymi instytucjami np. inkubatorem przedsiębiorczości. Wszystkie ww. elementy mogą skutecznie pomóc w nawiązaniu odpowiednich kontaktów, założeniu firmy i odpowiedzi na pojawiające się z czasem pytania. Jak założyć firmę, aby móc jak najszybciej działać?

Jakie kryteria trzeba spełnić?

W Polsce obowiązuje tzw. swoboda prawna, jeśli chodzi o zakładanie działalności gospodarczej, przepisy są w tym zakresie bardzo liberalne. Na mocy Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców zakładanie, prowadzenie i zakończenie działalności gospodarczej, jest możliwe praktycznie dla każdego i na równych warunkach dla wszystkich. W Polsce przedsiębiorcą może być osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna, która nie ma osobowości prawnej, ale na mocy ustawy przysługuje jej specjalne prawo do prowadzenia działalności gospodarczej. Założenie działalności gospodarczej może być jedynie ograniczone na mocy sądowego wyroku.

W niektórych przypadkach prowadzenie działalności gospodarczej może być zależne od wydania zgody odpowiedniego organu – udzielenia zezwolenia lub koncesji. Ma to miejsce np. w przypadku firm zajmujących się, np. sprzedażą wyrobów alkoholowych, broni i amunicji, paliw i energii i ochrony osób i mienia. Warto samemu zapoznać się z treścią ustawy, aby znać swoje prawa i obowiązki w zakresie prowadzenia działalności.

Jak założyć firmę krok po kroku?

Najpopularniejszą formą działalności w Polsce jest jednoosobowa działalność gospodarcza. To dobre rozwiązanie dla freelancerów i osób wykonujących usługi. Ten rodzaj działalności pozwala na znaczne ograniczenie kosztów, przy jednoczesnym korzystaniu z przywilejów należących się firmom i możliwości uzyskania legalnego zarobku. Jeśli chcesz wiedzieć, jak założyć firmę, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie w tym celu z internetu. Na rządowej stronie www.biznes.gov.pl możesz szybko założyć firmę, a zgłoszenie zostanie przesłane dalej do ZUS i US. Wszystkie formalności załatwisz przez internetowy kreator, w zaledwie 12 krokach. Zanim jednak przystąpisz do całej procedury warto zapoznać się z poszczególnymi krokami, które będziesz musiał wykonać, w tym wyborze nazwy firmy, siedziby, kodu PKD, dodatkowych pozwoleń, formy opodatkowania, składek, konieczności posiadania pełnomocnika itp. Firmę możesz także założyć osobiście udając się do Urzędu Miasta lub Gminy z wypełnionym wnioskiem CEiDG-1.

Obecne przepisy pozwalają na załatwienie spraw „przy jednym okienku”, bez konieczności odwiedzania poszczególnych instytucji. Założenie firmy to jednak nie wszystko. Znacznie większym wyzwaniem jest prowadzenie firmy tak, aby ta działała zgodnie z regułami prawa, przynosiła zyski i mogła się rozwijać. W tym celu warto zainteresować się np. dotacjami z UE, które pozwalają na dodatkowy zastrzyk gotówki i rozwój. Prowadząc biznes będziesz odpowiadać początkowo za wszystko – staniesz się marketingowcem, księgowym, handlowcem, wykonawcą usług, szefem. Dlatego dobrze jest oddelegować część zadań, abyś mógł skupić się na tym, w czym jesteś najlepszy.

Gdzie szukać wsparcia w założeniu firmy?

Warto poszukać wsparcia, szczególnie na początku biznesowej drogi. Jedną z ciekawych opcji jest skorzystanie z pomocy inkubatora przedsiębiorczości. To instytucje, które biorą pod swoje skrzydła startupy udzielając im osobowości prawnej i pomagając np. w takich sprawach jak rozliczenia z klientami, prowadzenie dokumentacji, użyczanie know-how w zakresie prowadzenia firmy, a nawet udzielając przestrzeni biurowej. Szczególnie na początku każdy inwestor poszukuje oszczędności – bo koszty prowadzanie własnej działalności bywają bardzo rozbudowane. Dzięki współpracy z inkubatorem np. Firmą Dla Każdego można znacznie zredukować koszty do kilkuset złotych (zamiast kilku tysięcy złotych miesięcznie). Takie oszczędności pozwalają na dalsze inwestycje np. w sprzęt czy szkolenia, zamiast płacenia wysokich podatków.