17 stycznia 2024
Karta pobytu — działalność gospodarcza
Zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej
Cudzoziemcom, których celem przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest legalne prowadzenie działalności gospodarczej, zgodnie z artykułem 142 Ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 519 ze zm.), może zostać udzielone zezwolenie na pobyt czasowy. Muszą oni jednak spełnić przy tym dodatkowe warunki. Jakie?
Warunki uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej
- Posiadanie przez cudzoziemca:
- Ubezpieczenia zdrowotnego lub potwierdzenia pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Polski;
- Źródła stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie oraz członków rodziny pozostających na utrzymaniu;
- Zgody właściwego organu na zajmowanie określonego stanowiska lub wykonywanie określonego zawodu (jeżeli taki obowiązek wynika z obowiązujących przepisów);
- Zapewnionego miejsca zamieszkania na terytorium Polski;
- Osiągnięcie przez podmiot, za pomocą którego cudzoziemiec prowadzi działalność gospodarczą, dochodu (w roku podatkowym poprzedzającym złożenie wniosku) nie niższego niż 12-krotność przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w danym województwie, w którym podmiot ten ma siedzibę lub miejsce zamieszkania LUB
- Zatrudnianie przez podmiot, za pomocą którego cudzoziemiec prowadzi działalność gospodarczą, na czas nieokreślony i w pełnym wymiarze czasu pracy, co najmniej przez okres 1 roku poprzedzającego złożenie wniosku, co najmniej 2 pracowników będących obywatelami polskimi bądź cudzoziemcami uprawnionymi do wykonywania legalnie pracy na terytorium Polski LUB
- Wykazanie przez podmiot, za pomocą którego cudzoziemiec prowadzi działalność gospodarczą, że posiada środki pozwalające na spełnienie w przyszłości dwóch powyższych warunków lub prowadzi działania pozwalające na spełnienie w przyszłości tych warunków. W szczególności chodzi tu o takie działania, które przyczyniają się do: wzrostu inwestycji, wprowadzania korzystnych innowacji, transferu technologii lub tworzenia miejsc pracy.
Podmiotem, do którego odnoszą się warunki, opisane w punktach 2, 3 i 4, może przy tym być m.in.: spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również spółka akcyjna:
- Która została utworzona przez cudzoziemca LUB
- Do której cudzoziemiec przystąpił LUB
- W której cudzoziemiec objął lub nabył udziały bądź akcje LUB
- W której cudzoziemiec pełni funkcje w zarządzie LUB
- W której cudzoziemiec prowadzi sprawy spółki jako komplementariusz LUB
- W której działa w charakterze prokurenta.
Karta pobytu a prowadzenie działalności gospodarczej
Karta pobytu na podstawie działalności gospodarczej? Jak najbardziej!
Jeżeli jesteś cudzoziemcem, który spełnił powyżej opisane warunki i zdobyłeś już zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej, masz prawo uzyskać również właściwą kartę pobytu.
Jeżeli karta pobytu na działalność gospodarczą będzie przy tym dla Ciebie pierwszą kartą pobytu w Polsce, zostanie Ci ona wydana z urzędu.
Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie wydarzy się to automatycznie, to do zawnioskowania o kartę czasowego pobytu na działalność gospodarczą, użyć możesz jednego ze wzorów, podanych w artykule pt.: „Karta pobytu — co to jest”.
Potrzebujesz pomocy z uzyskaniem zezwolenia na pobyt czasowy oraz karty pobytu w celu prowadzenia działalności gospodarczej?
Fundacja Firma Dla Każdego pomaga wszystkim cudzoziemcom, którzy chcą legalnie przebywać w Polsce.
Swoje usługi Fundacja świadczy przy tym również dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Polski i starają się uzyskać tu zezwolenie na pobyt czasowy oraz kartę pobytu.
Opis całej oferty Fundacji Firma Dla Każdego skierowanej do cudzoziemców odnajdziesz pod następującym linkiem: https://firmadlakazdego.pl/cudzoziemcy/.