Samozatrudnienie

21 maja 2022

SAMOZATRUDNIENIE – WADY I ZALETY

Samozatrudnienie – definicja

Samozatrudnienie to marzenie dla wielu osób, które nie chcą przez całe życie pracować jedynie na etacie. Młode osoby często muszą wręcz rozpocząć karierę od etatu, czy zatrudnienia w firmie (chociażby ze względu na studia i konieczne praktyki). Po tym etapie cześć z nich jest chętnie dalej zatrudniana co sprawia, że pozostają na etacie. Po czasie przyzwyczajenie do stabilnej sytuacji zaczyna

brać górę nad wyobrażeniami. Coraz trudniej jest zdecydować się na niepewność, jaką niesie ze sobą zatrudnienie. Praca na własną rękę bywa stresująca, ale jest jednocześnie niezwykle satysfakcjonująca. Założenie działalności może przynieść wiele zadowolenia i jeszcze lepsze zarobki niż oferuje wiele firm. Samozatrudnienie to forma, którą często wybiera programista, grafik, copywriter, czyli inny freelancer. W tym przypadku godziny pracy, czy widełki dotyczące zarobków praktycznie nie obowiązują. Jakie są najważniejsze wady oraz zalety samozatrudnienia?

2

Na czym polega samozatrudnienie?

Samozatrudnienie to forma działalności gospodarczej, której założyciel pracuje na własną rękę (bez szefa czy podwładnych). To zwykle jednoosobowa firma, w której właściciel jest zarówno wykonawcą usługi jak i handlowcem, księgowym czy marketingowcem. Często na taką formę zarobkowania decydują się osoby, które samodzielnie świadczą usługi. Należą do nich np. artyści, copywriterzy, tłumacze, graficy, programiści, designerzy. Ich praca opiera się na wykonaniu konkretnego dzieła, a nie powtarzalnej pracy przez ustaloną liczbę godzin. Dlatego właśnie forma samozatrudnienia jest stworzona specjalnie z myślą o freelancerach tzw. wolnych strzelcach.Samozatrudnienie pozwala im na założenie pełnoprawnej firmy, rozliczenia z klientami, ale niesie też ze sobą obowiązki. Takie jak chociażby obowiązkowe składki ZUS czy zaliczki na poczet PIT.

Założenie działalności skutkuje także wpisem do CEIDG, koniecznością dokumentowania przychodów i prowadzenia księgowości. Aby jednak zrezygnować z etatu nie trzeba od razu zakładać działalności. Można w tym celu nawiązać współpracę z inkubatorem przedsiębiorczości, jakim jest na Fundacja Firma Dla Każdego i nabyć osobowość prawną. Dzięki takiemu rozwiązaniu koszty zarabiania są zdecydowanie niższe. Fundacja w pełni zajmuje się rozliczeniami z klientami. Rosnący w siłę startup jest także poważniejszym partnerem biznesowym dla większej ilości podmiotów. Ze względu na te fakty, warto rozważyć współpracę z inkubatorem, nie tylko na początku swojej biznesowej drogi. To dobry pomysł na ograniczenie kosztów, które bywają przytłaczające dla większości samozatrudnionych.

na czym polega samozatrudnienie 2

Korzyści wynikające z samozatrudnienia

Samozatrudnienie niesie ze sobą przede wszystkim dwie ogromne zalety. Po pierwsze są to często zdecydowanie większe zarobki, niż te osiągane na etacie. Dzieje się tak ze względu na fakt, że wszystkie przychody, które osiąga firma są jednocześnie zarobkiem freelancera. Oczywiście ponosi on koszty działalności, jednak dochodami, które po tym zostają nie dzieli się już z nikim innym. Taka osoba może więc samodzielnie ustalać stawki i wynagrodzenie za swoją pracę. Po drugie samozatrudnienie daje wolność. Poczucie, że sami dla siebie jesteśmy szefem jest bardzo kuszące i jednocześnie pozwala na większą swobodę. Samozatrudniony sam decyduje, ile pracuje każdego dnia – co nie oznacza jednak, że tej pracy jest mniej. Założenie własnej firmy sprawia ogromną radość i jest powodem satysfakcji dla praktycznie każdego przedsiębiorcy. Samozatrudnienie pozwala realizować swoje marzenia, a także często połączyć zainteresowania z wykonywaną pracą.

Jakie są wady samozatrudnienia?

Niestety samozatrudnienie niesie ze sobą również wady. Jedną z nich jest brak stabilizacji. Objawia się to poprzez różne dochody w poszczególnych miesiącach czy nawet możliwość przestoju. Czy jednak pracownik na etacie jest od nich całkowicie wolny? Nawet państwowe, duże przedsiębiorstwa miewają gorsze momenty. Nowa firma może mieć trudności z utrzymaniem płynności zleceń, jednak z czasem problemy te mogą ustąpić. Może pojawić się mniej zleceń, ale lepiej płatnych, bądź duża liczba drobniejszych klientów. Często również wydaje się, że samozatrudnienie to istna sielanka. Regulowanie czasu pracy, brak szefa, możliwość samodzielnego rozwoju – to wszystko się zgadza. Często niezbędny jest jednak najpierw ogrom pracy. W przypadku samozatrudnienia przedsiębiorca pełni często wiele ról jednocześnie. Jest zarówno księgowym, wykonawcą usługi, jak i marketingowcem czy handlowcem. Szczególnie na start musi samodzielnie pozyskać środki na prowadzanie firmy lub skorzystać z inkubatora przedsiębiorczości.

zalety samozatrudnienia

Samozatrudnienie niesie ze sobą zarówno wady jak i korzyści. Warto rozważyć tę formę pracy, szczególnie jeśli mamy żyłkę do interesów, jesteśmy przedsiębiorczy i nie boimy się wyzwań. Samozatrudnienie to przygoda, która może także przynieść bardzo dobre zarobki i wiele satysfakcji.

Zobacz również: Jak założyć firmę?