Jakie są koszty założenia firmy

20 lutego 2023

JAKIE SĄ KOSZTY ZAŁOŻENIA FIRMY?

Skoro natrafiłeś na ten artykuł, to pewnie już od jakiegoś czasu zastanawiasz się na otworzeniem własnego biznesu. Może tym, co w największym stopniu Cię hamuje, to fakt, że nie uniesiesz kosztów założenia firmy.

Zobacz, ile kosztuje rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej i jakie są pozostałe koszty jej prowadzenia. Z tego artykułu dowiesz się, ile pieniędzy powinieneś mieć na start, aby odnieść sukces i nie myśleć o każdej wydanej złotówce.

Jakie są koszty założenia działalności gospodarczej jednoosobowej 2023?

Zastanawiasz się, jakie są koszty założenia firmy jednoosobowej? Mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość. To NIC NIE KOSZTUJE! Wniosek o rejestrację działalności możesz złożyć przez internet lub zanieść osobiście do urzędu.

Jedyny potencjalny koszt założenia działalności gospodarczej to opłata za pełnomocnictwo. Od lat się ona nie zmienia i wynosi tylko 17 złotych. Tej opłaty nie uiszcza się za pełnomocnictwo dla męża, żony, dzieci, rodziców, dziadków, wnuków, ani rodzeństwa.

Nie potrzebujesz niczyjej pomocy w zarejestrowaniu jednoosobowej działalności przez internet. Pełnomocnictwo również nie jest wymagane.

6

Założenie działalności gospodarczej – koszty związane z rejestracją do VAT

Rejestracja do VAT również nie będzie Cię nic kosztowała. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zażądasz jej potwierdzenia. Wtedy niestety będziesz musiał zapłacić 170 złotych. Dla wyjaśnienia dodamy jeszcze, że takie potwierdzenie tak naprawdę nie jest Ci do niczego potrzebne przy prowadzeniu działalności. To całkowicie zbędny wydatek.

Ile kosztuje własna działalność? Opłaty administracyjno-skarbowe

Tym, co najczęściej spędza sen z powiek przedsiębiorcom, są składki ZUS. Ich wysokość jej zależna od tego, pod jakie ubezpieczenie podlegasz.

  • Jeżeli masz ulgę na start lub łączysz prowadzenie biznesu z pracą na etacie, to musisz zapłacić tylko składkę zdrowotną, która wynosi około 300 złotych.
  • Jeżeli płacisz tak zwany Mały ZUS to wynosi on obecnie około 600 zł.
  • Jeżeli płacisz tak zwany Mały ZUS PLUS, to wysokość składek jest zależna od dochodów z działalności gospodarczej w ubiegłym roku kalendarzowym. Jego wysokość plasuje się pomiędzy zwykłym ZUS-em a małym ZUS-em.
  • Jeżeli płacisz tak zwany Duży ZUS, to obecnie wynosi on aż 1600 złotych.
ile kosztuje zalozenie dzialalnosci gospodarczej

Ile kosztuje założenie własnej działalności gospodarczej?

Kolejnym kosztem już po rejestracji firmy są zaliczki na podatek dochodowy. Jak sama jego nazwa wskazuje, wysokość składek zależy od dochodu. Przy dużej sprzedaży i małych kosztach, narażasz się na zapłacenie naprawdę wysokiego podatku dochodowego.

Jakie mogą być pozostałe wydatki po założeniu własnej działalności gospodarczej?

Jednym z takich nieoczywistych wydatków jest zakup kasy fiskalnej. Wiele branż po prostu musi mieć taką kasę, aby móc legalnie prowadzić biznes. Koszt zakupu kasy fiskalnej to od 500 złotych do nawet 4000 złotych. Dobra wiadomość jest taka, że rząd może Ci zwrócić do 700 złotych.

Ile kosztuje firma jednoosobowa? Podsumowanie potencjalnych kosztów

Przed założeniem własnej firmy powinieneś mieć odłożone pieniądze na:

  • opłacenie składek ZUS (minimum przez trzy miesiące);
  • ubezpieczenie OC (wymagane w niektórych branżach);
  • zakup kasy fiskalnej;
  • księgowość ( księgowy – 200 zł, program do samodzielnego prowadzenia księgowości – minimum 45 złotych).

Do tego należy jeszcze doliczyć koszt wynajmu biura, jeżeli nie możesz prowadzić działalności z własnego mieszkania. Na jego utrzymanie składają się czynsz oraz opłaty za media, takie jak prąd, czy gaz, internet.

Jak widzisz, chociaż założenie własnej działalności nic nie kosztuje, to zanim rozwiniesz skrzydła, powinieneś się przygotować na spore wydatki jeszcze przed znalezieniem pierwszego klienta.