firma bez zus

1 kwietnia 2023

FIRMA BEZ ZUS – JAK WYGLĄDA I JAK JĄ PROWADZIĆ?

O firmie bez ZUS w 2023 roku znowu zrobiło się głośno. Wszystko za sprawą zwiększenia limitów dochodów. Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, w szczególności w dzisiejszych, niepewnych czasach, wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. Właśnie z tego powodu tak wiele osób rezygnuje ze swojego marzenia, żeby zostać właścicielem firmy.

Jeżeli nie jesteś pewny, czy pomysł na biznes, który chodzi Ci po głowie, okaże się sukcesem, to zawsze możesz wypróbować działalność nierejestrowaną. Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić i jak wygląda prowadzenie firmy bez ZUS. Jakie limity obowiązują od 2023 roku? Jakie są ograniczenia dotyczące prowadzenia firmy bez ZUS? Wszystko w tym artykule!

Firma bez ZUS, czyli co to jest działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana stanowi jedną z form prowadzenia własnego biznesu w Polsce. Różnica polega na tym, że w przeciwieństwie do pozostałych form, nie wymaga ona rejestracji. Aby móc korzystać z prowadzenia firmy bez ZUS, to powinieneś spełnić określone wymagania.

Prowadzenie firmy bez rejestracji wiąże się również z pewnymi obowiązkami. Jednak firma bez ZUS jest bardzo dobrym pomysłem na rozpoczęcie działalności, w szczególności, gdy jest to Twoja pierwsza styczność ze światem biznesu.

FIRMA BEZ ZUS

Jakie są zalety prowadzenia firmy bez ZUS w 2023 roku?

  • Sprawdzenie pomysłu na biznes

Działalność nierejestrowana może być takim rodzajem testu, czy Twój pomysł na biznes, przyciągnie klientów i zapewni Ci stałe dochody. Gdy będziesz prowadził biznes w takiej formie przez kilka miesięcy, to dzięki temu sprawdzisz, czy Twoja firma, nie upadłaby szybko i nie zaczęłaby Ci przynosić strat. Mówiąc kolokwialnie, czy Twój pomysł w ogóle ma jakikolwiek sens.

To też bardzo dobra nauka w zakresie marketingu. Możesz sprawdzić, co budzi zainteresowanie Twoich klientów a jakie działania nie przynoszą żadnych efektów. Zweryfikujesz również, czy oferowane przez Ciebie usługi są ciekawe dla potencjalnej grupy docelowej, czy jednak musisz je mocno zmodyfikować.

Działalność nierejestrowana nie wymaga tak dużych nakładów finansowych, jak prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. To kolejna zaleta, bo w tej sposób ograniczasz ryzyko finansowe.

  • Zobaczysz, czy poradziłbyś sobie z prowadzeniem działalności gospodarczej

Wiele osób, nawet tych, które mają bardzo dobre pomysły biznesowe, obawia się, że zwyczajnie nie da rady wypełnić wszystkich obowiązków związanych z prowadzeniem firmy. W szczególności na samym początku, ilość informacji, jakie należy przyswoić może być zwyczajnie przytłaczająca.

Aby nie rzucać się od razu na głęboką wodę, warto najpierw przetestować działalność nierejestrowaną, która z założenia jest o wiele prostsza i  łączy się dużo mniejszą ilością obowiązków.

Nie musisz tutaj obawiać się rozbudowanej księgowości, czy konieczność wypełniania ogromnej ilości dokumentów. Jednak nawet przy tej formie prowadzenia biznesu, warto podpisywać umowy z klientami, aby się zabezpieczyć pod względem finansowym.

jakie sa zalety firmy bez zus

Jak wygląda prowadzenie firmy bez ZUS?

Nie musisz opłacać składek na ZUS, co wiąże się z bardzo dużymi oszczędnościami w skali miesiąca. Chociaż składki na ZUS dla nowych przedsiębiorców nie są wysokie, to jednak przy ryzyku braku dochodów, mogą być bardzo odczuwalne i uciążliwe.

Firma bez ZUS to również brak księgowości. Nie musisz zatrudniać księgowej, bo Twoim obowiązkiem jest jedynie prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży. Z podatków musisz się rozliczać tylko raz w roku. Nie masz obowiązku wpłacania co miesiąc składek na podatek dochodowy.

Nie musisz zgłaszać działalności nierejestrowanej do CEDiG. Żadnego wypełniania i składania wniosków, oraz związanego z tym stresu. Gdy zdecydujesz się na prowadzenie firmy bez ZUS, to będziesz mógł pracować tak, jak chcesz. W większości tę formę biznesu wybierają osoby, które mogą pracować zdalnie.

Firma bez ZUS – jakie limity obowiązują w 2023 roku?

Przy działalności nierejestrowanej Twoje przychody nie mogą przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Jak co roku, od stycznia nastąpiło podniesienie płacy minimalnej. To spowodowało automatycznie zwiększenie kwoty przychodów z działalności nierejestrowanej. Od stycznia 2023 roku wynosi ona 1745 złotych.

Jeżeli przekroczysz ten limit, to wtedy masz tylko 7 dni,  żeby zarejestrować działalność gospodarczą w CEDiG.

firma bez zus jakie limity obowiazuja

Musisz zwrócić uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną i korzystną dla Ciebie kwestią. Od lipca 2023 nastąpi kolejna podwyżka płacy minimalnej z 3490 złotych na 3600 złotych brutto. Wtedy limit na działalności nierejestrowanej będzie wynosić 1800 złotych. Przy okazji chcemy Ci przypomnieć, że jeszcze w 2022 roku tej limit wynosił jedynie 1505 złotych, więc podwyżka jest znaczna.

Podsumowanie

Firma bez ZUS w 2023 roku jest bardzo dobrym sposobem na sprawdzenie Twojego pomysłu na biznes. Limity przychodów są niewielkie, ale z każdym rokiem rosną. Warto przemyśleć tę formę działalności na start i spróbować własnych sił w biznesie.