Prowadzenie własnej działalności gospodarczej

20 lutego 2023

PROWADZENIE WŁASNEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ – CZY WARTO?

Wizja posiadania własnej firmy zawsze jest niezwykle kusząca. W Twojej wyobraźni pewnie już widzisz doskonałych, oddanych pracowników, którzy wspólnie z Tobą realizują wielkie projekty. Jednak rzeczywistość, w szczególności na samym początku wcale nie chce być taka kolorowa.

Dlatego zanim zdecydujesz się na prowadzenie własnej działalności, to przeczytaj ten artykuł. Pokażemy Ci, jakie to rozwiązanie ma zalety, wady i jakie są koszty prowadzenia własnej firmy. Dowiesz się z niego również, jak założyć własną działalność gospodarczą krok po kroku. Zaczynamy!

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej – wady

Przewrotnie zaczniemy od minusów, aby później pokazać Ci, że plusów jest jednak o wiele więcej. Co sprawia, że jednak nie składasz wniosku CEiDG-1 i nie zostajesz właścicielem firmy? Co Cię hamuje? Dobrze znamy wszystkie obawy początkujących przedsiębiorców. Zbierzemy je tutaj w całość.

  • Nie jesteś pracownikiem. W praktyce oznacza to, że nie możesz liczyć na płatny urlop, czy premię za nadgodziny.
  • Musisz dbać o formalności i rozliczać podatki w terminie. Pilnowania dat i ogólnie finansów nikt nie lubi. Możesz to robić sam lub zlecić biuru rachunkowemu.
  • Nieregularne zyski i brak gwarancji, że biznes się powiedzie. Każdy, kto kiedykolwiek wykonywał jakiekolwiek usługi za pieniądze wie, że klienci, który nie płacą wcale lub robią to po wielu tygodniach, czy nawet miesiącach się zdarzają. Efekt jest taki, że chociaż nie masz pieniędzy na koncie, to i tak musisz zapłacić ZUS, podatki oraz pozostałe opłaty. Nikogo nie obchodzi, jaki jest stan Twoich finansów.
PROWADZENIE WLASNEJ DZIALALNOSCI GOSPODARCZEJ

Co daje własna działalność gospodarcza?

  • Ulga podatkowa na początku. Przez pierwsze 6 miesięcy nie płacisz składek społecznych, przez kolejne 24 miesiące korzystasz z obniżonych podstaw wymiaru składek społecznych. Dobrze wykorzystaj ten czas i postaraj się rozwinąć biznes w jak największym stopniu. Wtedy konieczność płacenia o wiele wyższych składek na ZUS w przyszłości nie będzie Cię już aż tak przerażała.
  • Koszty prowadzenia działalności zmniejszają wysokość podatku dochodowego. Masz prawo do odliczenia od Twojego przychodu kosztów utrzymania firmy. Może to być na przykład opłacenie paliwa, rachunków za telefon komórkowy, internet, czy zakup drukarki.
  • Możesz odprowadzać podatek liniowy. Wynosi on 19% bez względu na wysokość osiąganego dochodu.  W ten sposób możesz legalnie ominąć drugi próg podatkowy. Im wyższe dochody, tym podatek liniowy będzie dla Ciebie korzystniejszy.

Założenie własnej działalności krok po kroku – co musisz zrobić?

  1. Wybranie formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej.
  2. Wybranie formy opodatkowania przedsiębiorstwa.
  3. Wybranie kodów PKD.
  4. Znalezienie biura rachunkowego.
  5. Rejestracja własnej działalności gospodarczej, czyli wypełnienie i złożenie wniosku CEiDG-1.
  6. Założenie konta bankowego i wyrobienie pieczątki firmowej.
zalozenie firmy krok po kroku

Ostatni krok jest opcjonalny, ponieważ nie ma takiego prawnego obowiązku. Załatwienie podstawowych formalności nie zajmie Ci więcej niż jeden dzień. Dlatego jeżeli wiesz, że warto prowadzić własną firmę, to nie zwlekaj już dłużej załóż firmę lub skorzystaj z oferty inkubatora przedsiębiorczości.

Czy ten artykuł był przydatny?

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów 0

8eda4ec5b91627a607b11a6051241756?s=100&d=mp&r=g
Grzegorz Stępień