Opłaty jednoosobowa działalność gospodarcza

19 marca 2023

OPŁATY – JEDNOOSOBOWA DZIAŁAŁNOŚĆ GOSPODARCZA

Opłaty przy zakładaniu firmy jednoosobowej są zależne od branży w jakiej chcesz działać. Jednoosobowa działalność gospodarcza to najpopularniejszy i najprostszy w prowadzeniu wybór. Dowiesz się, na jakie koszty powinieneś się przygotować przy jej otwieraniu.

Koszt otwarcia działalności gospodarczej 2023

Rejestracja takiej firmy jest całkowicie bezpłatna. Wypełniasz wniosek CEIDG-1 i składasz go do urzędu gminy lub miasta. Możesz go zanieść samodzielnie lub wysłać przez internet. Jednak, gdy już będziesz miał swoją firmę, to na pewno pojawią się kolejne koszty z nią związane. Możemy wśród nich wymienić na przykład składki ZUS i podatki.

OPLATY – JEDNOOSOBOWA DZIALALNOSC GOSPODARCZA

Koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej 2023

Powinieneś zwrócić uwagę jeszcze na dodatkowe koszty przy zakładaniu działalności gospodarczej jednoosobowej. Możemy wśród nich wymienić na przykład:

  • Koszty zatrudnienia księgowego lub korzystania z aplikacji księgowej;
  • Koszt wyrobienia pieczątki firmowej;
  • Koszt obsługi konta firmowego.

Koszt zatrudnienia księgowego to około 330 – 460 zł na początek. Przy większej ilości dokumentów może się to zmienić i wynosić nawet 920 – 1 300 zł. Natomiast korzystanie z aplikacji księgowej to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do ponad 200 zł. Oczywiście są to kwoty miesięczne.

Wyrobienie średniej wielkości pieczątki firmowej będzie Cię kosztowało od 36 do nawet 63 zł. Natomiast podstawowa, mała pieczątka to wydatek 25 zł.

koszty zwiazane z otwarciem dzialalnosc

Samo otwarcie i prowadzenie konta bankowego bardzo często jest bezpłatne. Jednak banki lubią doliczać opłaty za różne operacje, na przykład za korzystanie z karty, wypłatę z bankomatu, czy zrobienie przelewu do ZUS, czy US. Czasami możesz uniknąć tych opłat, jeżeli na przykład wykonasz operacje na daną kwotę lub masz określone wpływy miesięczne. Warto dokładnie zapoznać się z warunkami oferowanymi przez bank, zanim podpiszesz umowę. Dobrym pomysłem jest również przejrzenie rankingu kont firmowych, który porównuje ofertę kilku lub nawet kilkunastu banków.

Koszty związane z otwarciem działalności gospodarczej – opłaty administracyjno- skarbowe?

Do tej kategorii zaliczamy podatki, składki na ubezpieczenia społeczne. Aby wiedzieć, ile dokładnie będą wynosiły opłaty miesięczne, możesz skorzystać ze specjalnego kalkulatora dostępnego w sieci. Pozwala on szybko poznać orientacyjne koszty. Pamiętaj jednak o tym, że na samym początku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, możesz skorzystać z tak zwanej ulgi na start. Wtedy Twoim jedynym obowiązkiem jest opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne. Minimalnie jest to 270,90zł. Z ulgi na start możesz korzystać przez pierwsze sześć miesięcy od dnia zarejestrowania jednoosobowej działalności gospodarczej.

koszty otwarcia

Obecnie tak zwany mały ZUS wynosi 263,59 zł. W 2023 roku wzrośnie on do 305,61 zł (styczeń- czerwiec) i 315,26 zł (lipiec – grudzień). Do góry pójdzie również automatycznie składka na ubezpieczenie zdrowotne i pełny ZUS (bez ubezpieczenia chorobowego wyniosą 1316,54 zł + składka zdrowotna 2023, a z ubezpieczeniem chorobowym 1418,48 zł + składka zdrowotna 2023)

Źródła:

  1. https://kb.pl/porady/cennik-biur-rachunkowych-i-uslug-ksiegowych-w-calej-polsce/
  2. https://pieczatki-online.eu/porady/cena-wyrobienia-pieczatki-ile-kosztuje-wyrobienie-pieczatki/
  3. https://www.totalmoney.pl/konta_firmowe
  4. https://www.zus.info.pl/skladki-zus-2023/
  5. https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00285