24 listopada 2023
KARTA POBYTU – POŁĄCZENIE Z RODZINĄ
Karta pobytu — połączenie z rodziną
Karta pobytu na łączenie rodzin? Tak, to możliwe. Zezwolenie na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną to instytucja, którą przewiduje artykuł 159 Ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 519 ze zm.).
Jakie warunki należy jednak łącznie spełnić, aby móc takie zezwolenie czasowe otrzymać?
- Przebywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- Być członkiem rodziny cudzoziemca zamieszkującego na terytorium Polski na podstawie:
- Zezwolenia na pobyt stały;
- Zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE;
- Nadania statusu uchodźcy;
- Udzielenia ochrony uzupełniającej;
- Kolejnych zezwoleń na pobyt czasowy, w tym bezpośrednio przed złożeniem wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy dla członka rodziny — na podstawie zezwolenia udzielonego na okres pobytu nie krótszy niż rok (musi zamieszkiwać w Polsce przez okres co najmniej 2. lat);
- Zezwolenia na pobyt czasowy lub wizy krajowej — w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych;
- Zezwolenia na pobyt czasowy w celu mobilności długoterminowej naukowca;
- Zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji;
- Zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa;
- Zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w celu mobilności długoterminowej pracownika kadry kierowniczej, specjalisty lub pracownika odbywającego staż, w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa;
- Zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na zakończenie prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych i poszukiwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pracy, lub rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej;
- Prawa pobytu lub prawa stałego pobytu obywatela Wielkiej Brytanii;
- Zgody na pobyt ze względów humanitarnych;
- Posiadać w Polsce ubezpieczenie zdrowotne;
- Posiadać źródło stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodzinny, którzy pozostają na utrzymaniu;
- Mieć zapewnione miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Karta czasowego pobytu połączenie z rodziną – jak uzyskać?
Uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy w celu połączenia z rodziną oznacza także możliwość zawnioskowania o, związaną z tym, kartę pobytu. Jeżeli jest to Twoja pierwsza karta pobytu, to co do zasady, nie będzie tu konieczne wystosowanie żadnego wniosku, gdyż kartę pobytu uzyskasz z urzędu.
Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie wydarzy się to automatycznie, to do zawnioskowania o kartę czasowego pobytu na połączenie z rodziną, użyć będziesz mógł tego samego wzoru wniosku o wydanie karty pobytu czasowego, który podawaliśmy już w innym artykule na naszym blogu („Karta pobytu — wzór”).
W tym samym tekście znajdziesz także wzór wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce.
Potrzebujesz pomocy z uzyskaniem zezwolenia na pobyt czasowy w celu połączenia z rodziną oraz związanej z tym karty pobytu?
Jesteś cudzoziemcem posiadającym legalnie zamieszkującego w Polsce członka najbliższej rodziny? Jeżeli chcesz na tej podstawie uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w celu połączenia z rodziną, a dalej także kartę pobytu na łączenie rodzin, skorzystaj z pomocy Fundacji Firma Dla Każdego.
Fundacja Firma Dla Każdego pomaga cudzoziemcom, którzy chcą w pełni legalnie funkcjonować w Polsce, udzielając im pomocy w załatwianiu spraw urzędowych, pośrednicząc w kontakcie z urzędami wojewódzkimi, tłumacząc dokumenty, udzielając pomocy prawnej, a także oferując ubezpieczenie zdrowotne oraz pakiety opieki medycznej i sportowej.
Więcej informacji o zakresie pomocy, którą cudzoziemcom oferuje Fundacja Firma Dla Każdego, znajdziesz na stronie: https://firmadlakazdego.pl/cudzoziemcy/.