13 marca 2022
CZYM JEST INKUBATOR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI?
Inkubator przedsiębiorczości – co to jest?
Inkubator przedsiębiorczości lub biznes inkubator to podmiot użyczający swoją osobowość prawną osobom, które mają pomysł na firmę, ale nie chcą rejestrować własnej firmy. Dzięki temu prowadzenie działalności gospodarczej jest zdecydowanie łatwiejsze, szybsze, przede wszystkim mniej ryzykowne.
Jak działa inkubator przedsiębiorczości?
Każdy, kto chce przetestować swój pomysł biznesowy może przystąpić do inkubatora przedsiębiorczości. Dlatego po podpisaniu umowy współpracy Beneficjent staje się częścią podmiotu, tj. zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, która posiada wszystkie możliwości, jakie daje własna działalność gospodarcza. Są to czynności takie, jak:
- wystawianie faktur VAT
- wrzucanie w koszty zakupów firmowych
- podpisywanie umów B2B z kontrahentami
- branie udziału w przetargach
- zatrudnianie pracowników
Cały zysk wypracowany w ramach inkubatora przedsiębiorczości jest wypłacany Beneficjentowi na podstawie podpisywanych z nim umów cywilnoprawnych tak, jak umowa o dzieło lub zlecenie. Cała współpraca może odbywać się zdalnie. Inkubator nie pobiera żadnych prowizji/udziałów, a jedynie stałą opłatę miesięczną (zwykle w wysokości 300 zł).
Jakie podatki się płaci w inkubatorze przedsiębiorczości?
W inkubatorze tak, jak w działalności gospodarczej trzeba płacić podatki, tj. VAT, PIT i ZUS.
Podatek VAT należy płacić od każdej sprzedaży, która nie jest zwolniona z tego podatku przedmiotowo, np. nauka języków obcych. W większości przypadków stawką tego podatku wynosi 23%, ale czasem zdarzają się stawki niższe, tj. 5% lub 8%. Zależne jest to od rodzaju prowadzonej aktywności.
Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) jest to podatek, który płaci się od tego, co się zarobi. Jego kwotę uzależniamy o wielu czynników, tj. statusu na rynku pracy, wieku, rodzaju świadczonych usług. Najczęściej spotykaną stawkę jest 8,5%, z której mogą korzystać osoby z branży tzw. wolnych zawodów, którzy tworzą autorskie projekty, np. programiści, graficy, muzycy, tłumacze, itp.
Składki ZUS płacą osoby, które nie podlegają pod umowę o dzieło, i które nie są studentami do 26 roku życia.
Czy to się w ogóle opłaca?
Inkubator przedsiębiorczości to opcja najbardziej opłacalna dla przedstawicieli tzw. wolnych zawodów (freelance). Podlegają one pod umowy o dzieło, z których PIT wynosi 8,5%. Uczniowie i studenci do 26 roku w ogóle nie płacą PIT i ZUS.
W ww. przypadkach całkowite koszty prowadzenia firmy w inkubatorze przedsiębiorczości to 300 zł miesięcznie i 8,5% podatku PIT. W porównaniu do własnej firmy, gdzie ZUS wynosi ponad 1500 zł miesięcznie, a PIT zwykle 17%, oszczędności są naprawdę duże.
Więcej informacji znajdziecie tutaj lub na Wikipedii.
Podsumowując: z pomocą inkubatora przedsiębiorczości, twój startup jest na wyciągnięcie ręki.
Zobacz również: Jak może Cię wesprzeć inkubator przedsiębiorczości Kraków?