Własna działalność gospodarcza w 2023 roku

8 lutego 2023

WŁASNA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA W 2023 ROKU

Posiadanie własnej działalności gospodarczej w 2023 roku daje o wiele większe szanse na uzyskanie dużych przychodów, niż praca na etacie. Oczywiście są pewne branże, w których specjaliści są wręcz rozchwytywani.

Bardzo duże zapotrzebowanie jest na osoby znające się na IT, oraz psychoterapeutów. Bez zakładania własnej działalności mogą oni zarabiać nawet kilkanaście tysięcy miesięcznie.

Jednak, jeżeli czujesz, że to, co chcesz robić w życiu, to prowadzenie własnego biznesu, działaj. Zacznij od zorientowania się, ile miesięcznie Cię to będzie kosztowało i czy masz już uzbierane odpowiednie oszczędności. Tym bardziej, teraz, gdy największym problemem dla polskich przedsiębiorców są rosnące ceny energii elektrycznej. Przechodzimy do konkretów!

WLASNA DZIALALNOSC GOSPODARCZA W 2023 ROKU

Koszty utrzymania firmy jednoosobowej a forma prawna

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostszy i najpopularniejszy wybór wśród polskich przedsiębiorców. Może się ona bardzo dobrze sprawdzić, nie tylko w przypadku, gdy samodzielnie chcesz prowadzić biznes.

Jeżeli uznasz, że chcesz się bardziej rozwinąć, to przy jednoosobowej działalności gospodarczej bez problemu możesz zatrudniać pracowników, którzy wezmą na siebie część Twoich obowiązków. Jednak zawsze musisz pamiętać o tym, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej bez żadnych wyjątków za zobowiązania odpowiadasz całym swoim majątkiem.

Poniżej zrobiliśmy dla Ciebie zestawienie podstawowych kosztów utrzymania firmy jednoosobowej.

jak zalozyc frime krok po kroku

Założenie firmy krok po kroku – koszty

Wielu przedsiębiorców szczególnie boi się początkowych kosztów prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tutaj te obawy są zupełnie nieuzasadnione. Wszystko rozpoczyna się od zarejestrowania firmy.

  • Wystarczy złożyć wniosek rejestracyjny CEiDG-1.
  • Jednocześnie wykonujesz wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, który wiąże się z nadaniem numeru NIP.
  • Obowiązkowe jest również zrobienie wpisu do Krajowego Rejestru Urzędowego o numer REGON, oraz do Urzędu Skarbowego, o nadanie numeru NIP.
  • Koniecznie jest również dokonanie zgłoszenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby stać się płatnikiem składek. To już wszystkie formalności.

Teraz przyszła wreszcie kolej na pierwszą dobrą wiadomość. Za te wszystkie wpisy i czynności nie będziesz musiał nic zapłacić. Tak, rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce jest całkowicie darmowa.

Niestety o wiele gorzej jest w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wtedy musisz mieć uzbierane pieniądze na opłacenie wkładu początkowego, opłatę za wpis do KRS-u, ogłoszenie wpisu w MSiG, podatek od czynności cywilno-prawnych, odpisy umów i taksę notarialną.

koszty dzialalnosci w 2023

Ile kosztuje utrzymanie firmy jednoosobowej?

Koszty początkowe:

  • Wyrobienie pieczątki firmowej – maksymalnie kilkadziesiąt złotych.
  • Założenie firmowego konta bankowego– koszt od kilku do kilkunastu złotych w ciągu miesiąca.
  • Prowadzenie księgowości – dokładny koszt zależy głównie od formy prawnej, formy opodatkowania i ilości generowanych dokumentów. Jednak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jest to bardzo często kwota od 200 do 400 złotych na miesiąc.

Koszt działalności gospodarczej 2023 a podatki

Wysokość podatków zależy od tego, jaką formę rozliczenia wybierzesz. Masz następujące opcje:

  • Rozliczenie na zasadach ogólnych – dwie stawki: 12% do progu w wysokości 120 000 zł dochodu oraz 32% powyżej tej kwoty.
  • Podatek liniowy –  niezależnie od wysokości dochodu płacisz 19% podatku.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – należność do urzędu skarbowego naliczana jest nie od dochodu, ale od przychodu.

Miesięczne koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej – składki

Składki zdrowotne są zależne od wybranej przez Ciebie formy opodatkowania. W przypadku skali podatkowej wynosi ona 9% dochodu. Przy podatku liniowym jest to 4,9%. Natomiast przy ryczałcie są aż trzy progi składek zdrowotnych.

Różnie w zależności od czasu prowadzenia własnej działalności gospodarczej, kształtują się również składki na ubezpieczenie społeczne. Pełny ZUS w tym roku to 1124,23 zł. Początkujący przedsiębiorcy przez pierwsze pół roku w ogóle nie płacą ZUS-u, a przez następne dwa lata jest on o wiele niższy.