Odwołanie warto odpowiednio skonstruować

25 marca 2024

Odwołanie od decyzji karty pobytu – wzór

Odmówiono Ci wydania karty pobytu? W niniejszym artykule dowiesz się: gdzie i w jakim terminie złożyć odwołanie od decyzji odmawiającej wydania karty pobytu. Opisujemy także, co w takim dokumencie musi się znaleźć, kreśląc przy tym opisowy wzór odwołania od decyzji karty pobytu. Zapraszamy do lektury.

Czym jest karta pobytu?

Karta pobytu to dokument, który wydawany jest cudzoziemcom, którzy uzyskali już w Polsce zezwolenie na pobyt: stały, czasowy, rezydenta długoterminowego UE lub ze względów humanitarnych.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest karta pobytu, co należy zrobić, aby ją uzyskać i z jakich wzorów przy tym skorzystać, to zapraszamy do lektury artykułu pt.: „KARTA POBYTU – CO TO JEST?”. Znajomość treści tego tekstu będzie szczególnie przydatna, jeżeli nie wiesz, dlaczego Twoja decyzja dotycząca karty pobytu była negatywna.

Odwołanie od decyzji – karta pobytu: co zrobić przed przystąpieniem do przygotowania?

Aby dobrze przygotować odwołanie, warto bowiem w pierwszej kolejności dowiedzieć się właśnie tego, dlaczego odmówiono nam wydania karty pobytu.

Powód wskazany powinien być w decyzji. Jeżeli jednak jej lektura nie przyniesie oczekiwanych odpowiedzi, dobrym pomysłem może być wgląd w akta naszej sprawy. Zawnioskować o to możemy na podstawie paragrafu pierwszego artykułu 73 Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm.).

Odwołanie od decyzji karty pobytu — wzór

Wiesz już, jaki był powód odmówienia Ci karty pobytu? W takim razie czas przystąpić do przygotowania odwołania od decyzji karty pobytu.

Odwołanie to powinno zostać opracowane według przepisów Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm.).

Zawierać powinno więc co najmniej:

  • Wskazanie osoby, która składa odwołanie;
  • Jej adres (również w przypadku złożenia podania w postaci elektronicznej);
  • Jasno sformułowane żądanie;
  • Podpis wnoszącego (w przypadku wniesienia odwołania ustnie do protokołu także podpis pracownika, który sporządził wpis do protokołu).

Zgodnie z artykułem 128 Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm.) odwołanie nie wymaga przy tym żadnego szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy więc jedynie jasne wskazanie o naszym niezadowoleniu z powodu otrzymanej decyzji.

W kontekście tego pamiętać jednak należy, że dokładne sformułowanie żądania stojącego za naszym odwołaniem leży tylko i wyłącznie w naszym interesie.

FDK Odwolanie warto odpowiednio skonstruowac

Odmowa karty pobytu – kiedy i do kogo złożyć odwołanie?

Zgodnie z artykułem 245 Ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 519 z późn. zm.) organem, który wydaje kartę pobytu lub odmawia jej wydania, jest wojewoda, który udzielił cudzoziemcowi wcześniej zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE.

Kartę pobytu w przypadku cudzoziemca, któremu udzielono zgody na pobyt ze względów humanitarnych, wydaje (lub odmawia jej wydania) już natomiast komendant oddziału Straży Granicznej lub komendant placówki Straży Granicznej, który udzielił tej zgody.

Zgodnie z paragrafem pierwszym artykułu 129 Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm.) odwołanie wnosi się przy tym do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Odwołanie wnieść musimy więc w zależności od naszej sytuacji za pośrednictwem:

  1. Wojewody, który udzielił nam wcześniej stosownego zezwolenia ALBO:
  2. Komendanta oddziału Straży Granicznej lub komendanta placówki Straży Granicznej.

Odwołanie składa się przy tym w terminie:

  1. 14 dni od dnia, w którym doręczono nam decyzję wydaną przez wojewodę (na podstawie art. 129 § 2. Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm.)) ALBO:
  2. 7 dni od dnia, w którym doręczono nam decyzję wydaną przez komendanta oddziału Straży Granicznej lub komendanta placówki Straży Granicznej (na podstawie art. 245 ust. 7a Ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 519 z późn. zm.)).

Odwołanie od decyzji odmowy karty pobytu – jak wnieść?

Odwołanie od decyzji dotyczącej karty pobytu musi zostać wniesione zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm.).

Oznacza to, że możliwymi drogami są tu:

  • Wniesienie na piśmie (podczas wizyty w urzędzie, listownie lub elektronicznie);
  • Wniesienie za pomocą telefaksu;
  • Wniesienie ustnie do protokołu.

Nie wiesz, jak napisać i złożyć odwołanie od decyzji karty pobytu?

Jesteś cudzoziemcem, któremu odmówiono karty pobytu? Poszukujesz pomocy w przygotowaniu i złożeniu odwołania od decyzji karty pobytu? Fundacja Firma Dla każdego może w tym Ci pomóc.

Fundacja udziela cudzoziemcom z różnych krajów pomocy w załatwianiu spraw urzędowych. Pomaga także w kwestiach prawnych i ubezpieczeniowych oraz przy tłumaczeniu dokumentów.

Więcej informacji o zakresie pomocy oferowanej cudzoziemcom przez Fundację Firma Dla Każdego, przeczytasz na stronie: https://firmadlakazdego.pl/cudzoziemcy/.

Czy ten artykuł był przydatny?

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów 1

8eda4ec5b91627a607b11a6051241756?s=100&d=mp&r=g
Grzegorz Stępień