...

29 września 2020

POLSKA PRZYJAZNA STARTUP`OM?

Według rankingu „Doing Business” w naszym kraju coraz łatwiej prowadzić własny biznes. Na 190 badanych państw z całego świata, Polska znalazła się na 24 pozycji. Determinantami branymi pod uwagę przez Bank Światowy było założenie oraz prowadzenie działalności gospodarczej. W porównaniu do roku poprzedniego Polska przesunęła się o 1 pozycję wyżej, co daje nam najlepszy, jak dotąd, wynik osiągnięty w przeprowadzanych badaniach.

Polska znalazła się wyżej niż takie kraje jak Holandia, Francja, Szwajcaria, Hiszpania, Czechy, Słowacja, Rumunia czy Japonia. Natomiast wyżej w zestawieniu zlokalizować można takie kraje europejskie jak Litwa, Łotwa, Gruzja oraz Estonia. 

Szczerze mówiąc metodologia tworzenia tego rankingu jest w dużym stopniu zafałszowana, bo chyba wszyscy widzimy, co dzieje się z naszymi zmianami pseudoprobiznesowymi. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenia jednolitego podatku zawierającego PIT i ZUS, co ma pomniejszyć zobowiązania z tytułu tych danin większości Polakom, ale faktycznie prawdopodobnie odczują to jedynie osoby zarabiające sporo poniżej średniej krajowej. Ciekawym jest fakt, że tak popularne ostatnio Czechy znalazły się za Polską w tym rankingu. To przecież jeden z najbardziej liberalnych i mało zbiurokratyzowanych krajów w Europie, gdzie w nawale niepewnych zmian, wykluło się gros firm pomagających w przeniesieniu biznesu za nasza południową granicę. Zobaczymy, jak to będzie, ale na pewno polska superwładza znajdzie skuteczny i szybki sposób na podważanie rezydencji podatkowej polskich przedsiębiorców zarejestrowanych w Czechach.